Burzliwy rozwój automatyzacji przemysłu i rosnąca złożoność procesów produkcyjnych powodują coraz częstsze sięganie do rozwiązań wykorzystujących sieci komunikacyjne. Ich adaptację do lokalnych wymagań wymusza potrzeba komunikacji modułów wykonawczych oraz sensorów z urządzeniem zarządzającym procesem.
W dobie XXI w. zdominowanego przez elektronikę i automatykę przemysłową na każdym kroku spotykamy systemy komunikacji, od niezawodności których zależy często bezpieczeństwo i życie ludzkie. Coraz szersza automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga od stosowanych sieci komunikacyjnych dużej wydajności, którą osiąga się dzięki szybkości przesyłania danych oraz niskiego współczynnika określającego produkcję wadliwych komponentów. Magistrala CAN, a właściwie jej wersja CANopen zaadaptowana do automatyki pozwala dzięki swojej funkcjonalności, a także systemowi detekcji – korekcji błędów na zredukowanie ryzyka do minimum.
Poniżej znajdą Państwo artykuły traktujące o magistrali CAN w napędach, które ukazały się w czasopiśmie "Napędy i Sterowanie" w marcu i w kwietniu 2007r.
|